• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
İV KONTRASTLI RADYOLOJİK İNCELEMELER İLE İLGİLİ DUYURU.
Son zamanlarda İV ilaç uygulamaları sonucunda hastalarda gelişen reaksiyon nedeniyle, hastaların şikayetleri sonucunda radyoloji teknisyen/teknikerinin adli ve idari soruşturmalara muhatap olduğu bilgileri derneğimize intikal edilmiştir.

Derneğimiz İV ilaç uygulamarı ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan görüş istemiş ve Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü 14.09.2010 tarihinde bu konuyla ilgili derneğimize gönderdiği yazıyı tüm hastanelere de göndermiş olup hastane yönetimleri bu yazıya dayanarak İV ilaç uygulamalarını teknisyenlerin yapmasını istemektedir.

İlaçlı radyolojik uygulamalarda kullanılan ilaçlar sıklıkla alerjik reaksiyon geliştirmekte ve nadirde olsa anaflaktik şok, laringospazm ve kardiopulmoner arrest gibi acil müdahale gerektiren durumlara sebep olabilmektedir. Radyoloji teknisyen ve teknikerlerinin Görev ve Yetkilerini düzenleyen Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nde “Radyoloji kontrast maddelerinin IV (Intravenöz) uygulamalarının” yapılması bulunmamasına rağmen, bu işlemin radyoloji teknisyenleri tarafından yapılması istenmektedir.

Ancak İV radyolojik ilaç uygulamalarında  gelişen reaksiyonlar sonucunda  teknisyenler yalnız bırakılmakta hatta durumun sorumlusu imiş gibi öncelikle kendi idaresi tarafından soruşturma açılmakta ve durumun vehametine göre Türk Ceza Kanunu’na göre işlemlerle karşı karşıya kalmaktadır.

Türk Ceza Kanunun açısından aşağıda belirtilen suçları oluşturmaktadır.
TCK m. 83 : Kasten Adam Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi,
TCK M. 85 : Taksirle Adam Öldürme,
TCK m. 88 : Kasten Yaralamanın İhmali Davranışla İşlenmesi
TCK m. 89 : Taksirle Yaralama
TCK m. 90 : İnsan Üzerinde Deney
 
UYARI: İV konrastlı radyolojik incelemelerde çalışan meslektaşlarımız (MRG, BT, İVP gibi) doğacak sıkıntılarda mağdur olmamaları için yazdığımız dilekçeyi ve ek’ini hastane idaresine vermeleri gerekmektedir. Hastane yönetimi konuyla ilgili önlem almaması durumunda 1.dereceden sorumlu olarak hukuki işlem görecektir.
Derneğimiz Hukuk Bürosu tarafından üyelerimize gerekli destek sağlanmaktadır.
  
40561 kez okundu

Yorumlar

usg     28/12/2019 22:13

abd avrupa ve kanada radyolog bizdeki çoğu teknisyenin yaptığı işi bizzat yapar.türkiyede filim çekmesini bilmeden rapor yazmayı öğreten acayip bir uzmanlık var.tabi türkiyedeki teknisyenler avrupada çalışamaz yetersizdir.
Misafir -

Iv uygulama     01/09/2019 16:52

Iv uygulama ve hastayı çekime hazır hale getirme radyoloji t. Nin görevidir. Bunu çokta kurcalamayın yoksa idare ile sıkıntı yaşar ve ceza alırsınız. Bizde 2 kişi ceza aldı. Görevden uzaklaştırıldı.
Misafir -

Kontrast madde     05/11/2018 15:13

Arkadaşlar hastanemizde damar yolu açabilelim diye kan almaya yönlendirilip egitim almamiz için uğraşiyorlar.Yetkimiz degil diyoruz belgeleri koyuyoruz önlerine anlamiyorlar sitemiz avukatindan detayli bilgi almak istiyorum.Istedigim tek yasal cevap açilan damar yolundan hekim eşliginde kontrast verirmiyiz yoksa damar yolunu bizzat kendimiz açip madde yi kendimiz mi enjekte ederiz
Misafir -

kontrast madde alımı     08/11/2016 20:41

mr ve bt kontrast madde alımı yapacak arkadaşlara yardımcı olunur. nirvana1@mynet.com.tr den mail atabilirsiniz.
Misafir -

usg     03/09/2016 15:20

Bizim doktorların sanırım %80-90 ı şu çapınız kadar konuşun diyen şahsiyetlerden oluşuyor. Lütfen sizde çapınız kadar konuşun. Size de çok batıyorsa buyrun gidin yurt dışında doktorluk yapın.
Misafir -

     09/10/2015 15:56

ÇAPINIZ KADAR KONUŞUN , ABD'DE UK'DE BİR RADYOLOG YILLIK 500BİN $ eURO KAZANIYOR.tr'DE BİZ O KADAR MI KAZANIYORUZ DA USG'sİZ ÇALIŞALIM. ÇOK BATIYORSA BUYRUN GİDİN YURTDIŞINDA TEKNİSYENLİK YAPIN.
Misafir -

USG     25/04/2014 22:39

ABD DE USG ÇEKİMİ TEKNİSYANLER YAPAR.İNGİLTERE FRANSA DA TEKNİSYEN USG ÇEKER AMA KLİNİK YORUM YAPMADAN GÖRDÜKLERİNİ YAZAR. BİZDE RADYOLOGLAR USG DEN BAŞKA BİŞEY YAPMAZ PARAYIDA ONLAR ALIR
Misafir -

usg     19/02/2014 23:27

evet usg yi almanyada da teknisyen yapıyor
Misafir -

USG     19/02/2014 23:25

ABD AVRUPA VE JAPONYA BİRÇOK YERDE USG Yİ RADYOLOG YAPMAZ TEKNİSYEN YAPAR.BUNUN EĞİTİMİ İÇİN KAMPANYAYA BAŞLAYALIM.RADYOLOGLAR SADECE BUNU YAPIP MESAİ DOLDURUYOR.OYSA USG TEKNİSYENİN İŞİDİR.
Misafir -

usg     19/02/2014 23:26

arkadaşlar usg çekimi için biz yapalım.
Misafir -

Rxn gelişti     18/01/2014 03:59

Arkadaşlar Bakanlığın görüş yazısını neden kaldırmıyorsunuz. Hiçbir bağlayıcılığı olmayan şifaen yazılmış, onlar iyi çocuklar yaparlar şekilnde yazılmış bir cevap. Bu yazının şifaen olduğunu anlatmak için bir saat dil döküyoruz idareye. O cevabı veren görev ve yetkilerimiz arasına koysaydıya, bu gereksiz polemikte ortadan kalkardı. Lütfen yazıyı kaldırın.Bu siteden başka yerde yok zaten
Misafir -

opak madde      07/07/2013 12:56

arkadaşlar tıbbı hizmetler sunum rehberini oraya yazan benim. radyolojı uzmanı derken bunu hemşire dahi yapamaz manasında yazdım.hemşire damardan ilaç veremiyorsa radyolojı teknisyeni hiç veremez manasında yazdım sağlık bakanlığının görüşü yanlış ve mevzuat bilmeyen bir kişi tarafından yazılmış ama bizlerde ön yargılıyız. bağlayıcı olan yataklı tedavi kurumlar işletme yönetmeliğidir.bununda neresinden bakarsanız bakın bu görev radyolojı teknısyenının görevi değildir.Bu konuda dayatma varsa yazılı olarak görevlendirme isteyin idari mahkeme bu davayı derhal yataklı tedavı kurumları işletme yönetmeliğine göre sonuca bağlar diğerleri hikaye bakanlık görüşü bağlayıcı değildir.
Misafir -

Kontrast Madde Uygulamaları 3     05/07/2013 09:15

h) Tıbbi görüntüleme teknisyeni/teknikeri; sağlık meslek liselerinin ve meslek yüksekokullarının tıbbi görüntüleme programlarından mezun; tıbbi görüntüleme yöntemleri ile görüntü elde eden ve kullanıma hazır hale getiren sağlık teknisyeni/teknikeridir. Bu nedenle kanun ve yönetmelikte yazmayan bir görevin kitapçıkta yazmazını hakimler dikkate almaz. Bilgilerinize...
Misafir -

Kontrast Madde Uygulamaları 2     05/07/2013 09:16

Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Laboratuar istatistiklerini hazırlar. Laboratuar ve bütün cihazların bakım, temizlik ve düzenini sağlar. Laboratuarda çalışan diğer yardımcı hizmetler sınıfı personelinin eğitimlerine yardım eder. Hiçbir zaman Radyoloji Teknisyenin veya teknikerinin görev ve yetkiler arasında Radyoloji kontrast maddelerinin IV (Intravenöz) uygulamalarının yapılması bulunmamaktadır. Meslek kanunumuzda ve yönetmelikte olmayan hiçbir yazının hukuki yanı yoktur. Tıbbi Hizmetler Sunum Rehberi kitapçığında bu konuda kanun maddesi veya yönetmelik var mı? 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanununun Ek Madde 13 – (Ek: 6/4/2011-6225/9 md.)
Misafir -

Kontrast Madde Uygulamaları     05/07/2013 09:20

Sayın Misafir ‘Radyoopak maddeler uzman hekim gözetiminde verilir’ diye yazınca bu Radyoloji Teknisyeni veya Teknikeri verecek anlamı çıkmaz. Nitekim Radyoloji Teknisyen/Teknikerlerinin Görev ve Yetkileri Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde düzenlenmektedir. Hükme göre; E – Röntgen Teknisyeninin Görev ve Yetkileri : Madde 141 – Uzman tarafından yapılması gereken özel bilgi ve tekniği icap ettiren grafiler, tüm skopiler, skopi ile ilişkili grafiler dışında kalan her türlü radyografileri yapar. Filmlerin banyolarının yapılmasını ve raporları ile beraber ilgili servis ve polikliniklere imza karşılığında teslim edilmesini sağlar. Grafisi yapılacak hastaların hazırlanmaları hususunda gerekli bilgiyi verir. Röntgen teşhis laboratuarında her türlü araç ve cihazları işletmeye ve kullanmaya hazır bulundurur. Gerektiğinde işletir ve kullanır.
Misafir -

opak madde     04/07/2013 17:49

http://www.ankara2khb.gov.tr/userfiles/files/tibbi-hizmetler-sunum-rehberi.pdf linkteki sayfa 18 dikkatlice okuyalım lütfen.kimin görevi bu demekki mesai sonrası dr yoksa çekim yapılmaz .f) Radyoopak maddeler uzman hekim gözetiminde verilir.
Misafir -

İVP uygulamaları     03/07/2013 16:38

ben 1968 ankara yenişehir sağlık koleji RADYOLOJİ mezunu olarak fiili hizmet dahil 51.yılda emekli oldum.bize hep siz teknisyensiniz,teknikersiniz dediler.sağ.bk.lığı yönetminliğine göre teknisyen scopi,kontraslı filmler dışındaki basit filmleri çeker.!o yönetmelik değiştimi arkadaşlar.!(ancak bende gaza geldim hepisini çektim.emeklerim halkıma HELAL OLSUN.ancak,yöneticilere asla ve asla hakkımı helal etmiyorum.bizi kullandılar.
Misafir -