• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
Web Sitesi Üyelik Girişi
DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Mareşal Fevzi Çakmak 1.Sok. Kaya İş Merkezi K.3 No.16
Şirinevler-Bahçelievler/İST

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
RADYOLOJİ TEKNİSYENLERİNE MÜJDE...FİİLİ HİZMET 90 GÜN...
İstanbul Yedikule Gögüs Hastalıkları Hastanesi'nde görev yapan meslektaşımız Nursen AĞAR hukuk zarferi tüm meslektaşlarımız için umut oldu.

01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı SSGSS Kanunu ile radyasyon kaynaklarıyla çalışan sağlık personeli çalışma sürelerine 5510 Sayılı Kanunun 40. Maddesi ile 90 gün ekleneceği belirtilirken, aynı Kanunun ilgili yönetmeliğinin 9.maddesinin (6) bendine göre''sigortalının ücretsiz izinde geçen süreleri, fiilen çalışılmayan ücretli izin, sağlık raporu, yıllık izin, şua izni, eğitim izni , resmi ve dini bayram tatillerinde fiili hizmet zammından faydalanamaz''denilmektedir.  Bu nedenle de fiili hizmet suresi zammı 90 gün yerine 45-50 güne düşürülmüştür.

Nursen AĞAR arkadaşımızın ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın taraf olduğu davada   bu kararında Ankara 10. İdare Mahkemesi 10.03.2011  tarihinde  verdiği kararda meslektaşımızı haklı bulmuş ve  5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na tabi olarak çalışanlar 5510 sayılı kanunun getirdiği bu değişiklikten etkilenemeyeceği ve 2008 yılından önce fiili hizmet 90 olduğu için 2008 tarihinden sonrada 90 gün olması yönünde karar vermiştir. Ayrıca 5510 sayılı kanunla fiili hizmet süresinin toplamda 5 yıldan fazla yararlanamayacağını belirtirken bu karar ile fiili hizmetlerin 5 yıldan fazla yararlanabileceğinin yolunu açmıştır.
Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara 10. İdare Mahkemesinin kararın temyize (Danıştay) götürmüş ve karar DANIŞTAY 11. DAİRE tarafından ONANMIŞTIR. SGK'ının yapılan karar düzeltme itirazını yerinde bulmayarak SGK'nın bu talebi aynı mahkeme tarafından 10.3.2015 tarihinde REDEDİLMİŞTİR.

Kararın meslektaşlarımıza Hayırlı olmasını diler, meslektaşımızı bu hukuk zaferi nedeniyle kutluyoruz.

Bu karar neyi sağlayacak?

1) Bu kararlarla radyasyon ile çalışanlar hem 90 gün FHZ faydalanacak hem de 5510 sayılı kanuna göre fiili hizmet süresinin yarısı kadar yaştan düşürülüyordu. Bu durumda tamamı yaştan düşürülebilecektir.Böylelikle daha erken emekli olmanın yolu açılıyor. Ayrıca mevcut durumda 5510 sayılı kanunda toplamda 5 yıldan fazla FHZ yararlanamaz deniliyor bu kararla 5 yıldan fazla FHZ olanlanlara yararlanabilecektir.

2) Dava açmadan bu karardan faydalanmak mümkün müdür? Bu düzenleme 5510 Sayılı Kanun ile düzenlendiği için Kanun değişikliği gerekir. Buda yakın zamanda çok mümkün görünmemektedir.  O zaman kimse dava açmak zorunda kalmayacaktı. Aksi durumda tüm radyasyon ile çalışan meslektaşlarımız Dava açarak bu hakkı elde etmekten başka seçenek kalmıyor. 

3) ÖZEL SEKTÖR'de çalışan arkadaşlarımızın faydalanıp faydalanmayacakları veya ne şekilde faydalanacaklarına ilişkin açıklama dernek tarafından daha sonra yapılacaktır..

Hukuki süreç nasıl işleyecek? Bu süreç ve prosedür şu şekilde işleyecektir. Öncelikle meslektaşlarımız EK teki dilekçeyi doldurarak, ekleri ile birlikte SGK Kurumuna başvuracak ve meslektaşlarımızın SGK'dan olumsuz yanıt almaları halinde veya dilekçeye 60 gün içinde  cevap verilmediğinde dava açma yolu açılacaktır. Dilekçe hastaneye verilmeyecektir. SGK Kurumuna verilecektir.


Dernek Avukatlarımız uyelerimize her türlü hukuki desteği sağlayacaklardır. Bu hususta  0 532 292 46 27 nolu telefondan (Heybet Aslanoğlu-Dernek Başkanı) bilgi alabilirsiniz

DİLEKÇE ÖRNEĞİ tıklayınz>>>>>
 
DANIŞTAY Kararı Metnini tıklayınız>>>>>>


Dilekçe EKLERİ

1) 2008 yılından sonraki çalışmaları için tüm yıllara Fiili Hizmet süresi hizmet dökümünü çıkarınız.

2) Yukarıda verilen Danıştay Kararını ve Ankara 10. İdare mahkeme kararlarını dilekçenize ekleyiniz.
3) Ankara 5. İdare Mahkemesi Kararını da ekleyebilirsiniz. Kararı tıklayınız>> 


Daha güçlü bir meslek derneğiniz olsun istermisiniz.,

TÜMRAD-DER'e Üye Olup Destek Verebilirsiniz.  
19884 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın