• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
Web Sitesi Üyelik Girişi
DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Mareşal Fevzi Çakmak 1.Sok. Kaya İş Merkezi K.3 No.16
Şirinevler-Bahçelievler/İST

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
EMEKLİLİK YAŞI TESPİTİ İLE İLGİLİ SGK'YA GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 5 Aralık 2017 tarih 30261 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmeliğin 5. maddesi ile 27579 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan eski yönetmeliğin 11. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

a) Birinci fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya kursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.”


Yukarıdaki yönetmelik hükümleri doğrultusunda meslek lisesi mezunu yada iki yıllık SHMYO mezunu hemşire, radyoloji, att, teknisyen, tekniker vb tüm meslek lisesi veya meslek yüksek okulları mezunları okula başladıkları yılı bir dilekçe vererek sigorta başlangıcı olarak düzeltme hakkına sahip oluyorlar.
 
ÖRNEĞİN  2 yıllık Radyoloji bölümüne giriş yılı 1992 olsun. Sigorta başlangıcı  ise 1997 olsun. Bu KHK ile 1997 olan sigorta başlangıcı 1992 ye çekiliyor. Böylelikle yaştan daha az etkilenerek 2-3 yıl daha erken olmak mümkün. Emeklilik yaşı aşağı çekilmiş olacaktır.
 
Şu an emekliliği hak edenler için de bir avantaj sağlıyor. ÖRNEK meslekte 30 yılını dolduran bir mesletaşımız meslek lisesi giriş tarihini sigorta başlangıç tarihine dilekçe ile çektiğinde okuduğu 4 yıl için 30+4= 34 sene üzerinden emekli olabilecek. Sonuç olarak onlar için erken emeklilik seçeneği olmasa bile alacakları ikramiye hizmet yılı arttığı için aynı oranda artacak.

Buna göre; 

1) Bu düzenleme meslek lisesi veya meslek yüksekokulunda staj yaptığı tarihler değil okula kayıt yaptığı tarih sigorta başlangıcı olarak alınmaktadır. Böylelikle okulda öğrenci olarak geçirilen süre emeklilikten düşürülecektir. 

2) Dilekçe bireysel olarak SOSYAL SİGORTALAR KURUMU GENEL MUDURLÜĞÜ'ne PTT veya APS ile - (ADRES: Ziyabey Caddesi, No:6 Balgat, Çankaya,Ankara) gönderilecektir.

3) Sadece liseyi SML veya teknik ve mesleki bir lisede okuyanlar ile önlisans eğitimleri meslek yüksekokulunda okuyanlar başvurabilir.

4) Bu düzenlemenin çalıştığınız hastane ile bir ilgili yoktur. Yaş ve emeklilik işlemleri SGK tarafından yapıldığı için aşağıdaki dilekçe SGK'ya gönderilecektir.

5) Dilekçede ilgili boşlukları doğru bir şekilde doldurmayı UNUTMAYINIZ.

6) Bu düzenlemeden kamu-özel ayrımı yapılmaksızın herkes faydalanmaktadır. Ayrıca okuduğunuz okulun özel veya devlet okulu / üniversitesi olması da farketmemektedir.

DEĞERLİ ÜYELERİMİZ,
Geçen hafta bize ulaşan bir çok meslektaşımızın sigorta başlangıç tarihlerinin okula başlama tarihi olarak değiştirildiğini derneğimize  bildirilirken  bazı üyelerimizin durumlarında ise bir değişiklik olmadığı tarafımıza bildirilmiştir. 

Durumlarında bir değişiklik olmayan üyelerimizin aşağıdaki dilekçeyi doldurarak SGK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'ne göndermeleri ve konu hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

ÜYELERIMIZE DUYURULUR. 

SGK'YA GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ tıklayınız>>>


KONGRE KAYITLARIMIZ BASLAMISTIR. ERKEN KAYIT  ICIN TIKLAYINIZ. 
  
45942 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın