• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://plus.google.com/tumradder@gmail.com/posts
  • https://twitter.com/TumradDernegi
Web Sitesi Üyelik Girişi
DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Mareşal Fevzi Çakmak 1.Sok. Kaya İş Merkezi K.3 No.16
Şirinevler-Bahçelievler/İST

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
MAHKEME KARARI! FİİLİ HİZMET SÜRESİ 90 GÜN.

Fiili Hizmette Zafer Çalışanın Oldu

Mahkeme Ankara’daki Radyoloji Teknisyeni Erdal Aladağ’ın fiili hizmet süresinin her yıl için 3 ay ve 8 yıl olarak değerlendirilmesine karar verdi. Türk Sağlık Sen’in açtığı davada, mahkeme bu nedenle röntgen teknisyeninin 15.10.2008 tarihinden sonra olan çalışmalarının da 5434 Sayılı Kanuna göre (yılda 3 ay, 8 yıl ) değerlendirilmesi gerekirken 5510 sayılı kanuna göre değerlendirilerek fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmamasının hukuka uyarlılığının bulunmadığına hükmedildi.

İptal Etti
2008 yılından önce göreve başlayan radyoloji teknisyenlerinin fiili hizmet zammı süreleri ile ilgili olarak Sendika Genel Merkez tarafından örnek bir dava açılmıştı.

Türk Sağlık Sen Ankara 4 No’lu Şube yöneticisi Erdal Aladağ'ın fiili hizmet süresinin her yıl için 3 ay ve 8 yılla sınırlı olacak şekildeki talebinin reddedilmesi üzerine açılan bu davada mahkeme kararını verdi. Ankara 11. İdare Mahkemesi verdiği kararda idarenin 5510 Sayılı Kanundaki değişikliği belirterek 5 yıldan fazla fiili hizmet süresinden yararlandırılmayacağı yönünde savunma yaptığı hatırlatıldı. Mahkeme mevzuat hükümleri incelendiğinde  5510 sayılı yasa yürürlüğe girdiği tarihten önce görev yapan röntgen teknisyeninin fiili hizmet süreleri bakımından 5434 Sayılı Kanuna tabi olduğunun anlaşıldığına vurgu yaptı. İdarenin her yıl için 3 ay fiili hizmet süresi zammı olmak üzere toplam 8 yıl fiili hizmet zammından yararlandırılması talebinin reddine ilişkin işlemin iptaline hükmetti.

TÜMRAD-DER Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu, önemli kararı Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na değerlendirdi:
‘Bu kararla radyasyon ile çalışan sağlık personelinin mağduriyeti giderilmiştir. 5510 sayılı kanun ile radyasyon ile çalışan sağlık personelinin fiili hizmet hesaplamasında tatiller, hafta sonları ve kişinin raporlu veya izinli olduğu günler kapsam dışı tutulmuş ve fiili hizmetler yılda 90 gün yerine 60 güne düşürülmüştü. Bu kararla radyoloji çalışanlarının fiili hizmet sureleri her bir yıl için 90 gün olarak hesaplanacaktır. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu karar doğrultusunda yeni düzenleme yapmasını talep ediyoruz. Meslektaşlarımızın mahkemelere başvurmadan,  radyasyonla çalışan tüm çalışanların yararlanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını diliyoruz’

HABER: BSHA


KONUYLA İLGİLİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ>>>>


KONGRE KAYITLARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR. DETAYLI BİLGİ İÇİN RESMİ TIKLAYINIZ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2776 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret1195046
ETKİNLİKLER
Radyoloji-Kanser
YAYINLARIMIZ

Serdar'ın Köşesi
Facebook Grubumuz