• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://plus.google.com/tumradder@gmail.com/posts
  • https://twitter.com/TumradDernegi
Web Sitesi Üyelik Girişi
DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Mareşal Fevzi Çakmak 1.Sok. Kaya İş Merkezi K.3 No.16
Şirinevler-Bahçelievler/İST

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
RADYOLOJİ ALARMDA: KANSER PATLADI

20 bin radyoloji çalışanı işsiz. Çalışan ise personel eksikliği yüzünden aynı anda 3 cihaza bakmak zorunda. Kanser patladı

Türkiye’de 2018 itibarıyla 39 devlet ve 42 vakıf üniversitesinde radyoloji teknisyenliği eğitimi veriliyor. Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD - DER) Genel Başkanı Heybet Aslan-oğlu, radyoloji teknisyenlerinin her yıl 6 binin üzerinde mezun vermesine karşın KPSS ile atamalarının çok az sayıda yapıldığını belirterek “Personel eksikliği nedeniyle iki üç cihaza aynı anda bakmaya zorlanıyor, iş yükü artınca maruz kaldıkları radyasyon miktarı da artıyor. Son zamanlarda sağlık sorunu yaşayan, kanser tanısı konulan radyoloji çalışanlarının sayısında da ciddi artışlar söz konusu” dedi.

Okul çok...
Türkiye’de son 10 yılda radyoloji teknikerliği eğitimi veren okul sayısında 3.5 kat, kontenjan sayısında ise 8 kat artış olduğu, 2008 yılında 695 olan kontenjanın 2018 yılında 3 bin 264’ü vakıf üniversitesi olmak 6 bin 334 kontenjana ulaştığı, Sağlık Bakanlığı’nın ise son 10 yılda KPSS ile istihdam ettiği radyoloji teknisyeni sayısının 4 bin 786’ya ulaştığı kaydedildi.

Radyoloji teknisyenlerinin radyasyon altında çalıştığını ifade eden Aslanoğlu, Sağlık Bakanlığı’na da çağrıda bulundu: “Son zamanlarda sağlık sorunu yaşayan, kanser teşhisi konulan radyoloji çalışanlarının sayısında da ciddi artışlar söz konusudur. Taşeronlaşmanın yaygın olduğu radyoloji merkezlerinde çok az personelle hizmet verilmeye çalışılıyor, adeta modern kölelik sistemi dayatılıyor. Yeterli sayıda radyoloji teknisyeni istihdam edildiğinde iş yükü azalacaktır. Radyoloji teknisyenleri görüntüleme yaparak hastalıkların teşhis edilmesinde çok önemli rol oynamaktadır.

Ancak radyoloji merkezleri alarm veriyor. Doğru teşhis için personel eksikliğini gidermek zorundayız. KPSS sonuçları açıklandı. 5 bin radyoloji teknisyeni ataması yapılmasını istiyoruz.”

SESİMİZİ DUYUN

Radyoloji mezunları KPSS ile atanacak radyoloji teknikerleri için ayrılacak kadro sayısının artırılması için günlerdir sosyal medya üzerinden farkındalık yaratmaya ve seslerini duyurmaya çalışıyor. Göknur A., şunları söyledi: “Ailemiz büyük zorluklarla bizim eğitimimizi tamamlamamıza yardımcı oldu. KPSS ile çok az kişi atandığı için ya taşerona mahkûm kalıyoruz ya da kafe, lokanta, bar gibi yerlerde çalışmaya mecbur kalıyoruz. Artık mesleğimizi yapmak ve ailemize destek olmak istiyoruz. Bu nedenle #radyolojiye5000atama hashtag’i ile sosyal medyada etkinlikler düzenleyerek sesimizi duyurmak istiyoruz.”
İlknur B. ise şunları kaydetti: “Anadolu’nun küçük bir kasabasında okumak için İstanbul’a geldim. Annem benim sağlıkçı olmamı ve beyaz önlüklerle hastanede çalışmamı çok istiyordu. İki yıl önce okulumu derece ile bitirdim. Ancak KPSS fazla alım yapılmadığı için yerleşemedim. Psikolojim bozuldu.”

KAYNAK: Cumhuriyet Gazetesi

  
191 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın