• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
Web Sitesi Üyelik Girişi
DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Mareşal Fevzi Çakmak 1.Sok. Kaya İş Merkezi K.3 No.16
Şirinevler-Bahçelievler/İST

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
KANSER HÜCRELERİNİ ÜÇ BOYUTLU GÖRÜNTÜLEYEN CİHAZ GELİŞTİRİLDİ

Bilim İnsanlarımızdan Kanserli Hücreleri 3 Boyutlu Görüntüleyen Cihaz

15 Mart 2019

İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsa Yıldırım öncülüğünde başlatılan meme kanserini üç boyutlu görüntüleme çalışmalarından hareketle, kanserli hücrelerin üç boyutlu görüntülenmesini sağlayan bir cihaz geliştirildi. Cihazın önümüzdeki yıllarda geliştirilerek yalnızca birkaç yüz dolarlık maliyetiyle yüz binlerce dolar değerindeki cihazlara (konfokal mikroskop) rakip olması bekleniyor. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsa Yıldırım’ın tez danışmanlığını yaptığı proje, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi, mezunumuz Dr. Adem Polat’ın İTÜ’de yaptığı doktora tezi sırasında bulunduğu Harvard Medical School ve Harvard-MIT Health Science and Technology’deki bilimsel çalışmalara dayanıyor. Mikroskop gibi mevcut iki boyutlu biyo-görüntüleme yöntemlerine alternatif olan cihaz, biyolojik numuneleri açısal tarama ile alınan projeksiyonlardan üç boyutlu görüntüleyebiliyor. Geliştirilen cihazla ilgili ön patent başvurusu yapıldı.

Maliyeti Yalnızca 200 Dolar

Cihazın maliyetinin önemli bir avantaj olduğunu ifade eden Doç. Dr. İsa Yıldırım, basit bir kameradan sökülen CMOS görüntü sensörü ile 200 dolardan az bir maliyetle cihazı ürettiklerinin bilgisini verdi. Dr. Yıldırım cihazla ilgili şunları kaydetti: 

“Minyatürize optik-tomografi cihazımızın geliştirilerek daha küçük boyuta düşürülmesi mümkün olacak. Maliyeti bir miktar artsa bile yüz binlerce dolarlık cihazların karşısında; fiyatı, boyutu, taşınabilir yapısı ve kolay kullanılabilirliği önemli bir tercih sebebi olacak. Biz bir yol açtık, bu yolun geliştirilerek topluma ve insan hayatına faydalı hâle gelmesini istiyoruz.”İlaçların, Kanserle Mücadelesi Takip Edilebilecek

Dr. Adem Polat ise; geliştirilen cihaz sayesinde kanserli bir dokunun gelişimini, büyüme evresini izlediklerini ve cihazın hâlihazırda biyomedikal alanda kullanılabilir durumda olduğunu aktardı. Dr. Polat şöyle devam etti: 

“Vücuttaki dokuların, hücrelerin vücut ortamındaki gelişimini, hatta dokularla ilaçların etkileşimini ve kanserli dokuların ilaçlara verdiği cevap gibi noktaların aydınlatılmasına vesile olacak. Böylece kişiye özel tedavi uygulanması mümkün olabilecek.” Dünya Çapında Ses Getirecek

Söz konusu çalışma, İngiliz Kraliyet Kimya Topluluğunun Lab on a Chip dergisine kabul edildi. Bilimsel makale, derginin editörleri tarafından, Şubat sayısı ön kapak konusu seçildi. Projenin dünya çapında ses getireceğine inandıklarını söyleyen Dr. Yıldırım ve Dr. Polat özetle şu bilgileri verdi: “Öngördüğümüzden daha büyük etkileri olabileceğini gösteren bu çalışma, önümüzdeki yıllarda kanser araştırmalarına ışık tutacak ve kanserin gelişim nedenlerinin izlenmesine katkı sağlayacak. Aynı zamanda düşük maliyetli, kolay kullanıma sahip ve taşınabilir olması sebebiyle de yaygınlaşmasının önü açılacak.”


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraf: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi
  
416 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın