• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SON DAKİKA HABER
EK ÖDEME ADALETSİZLİĞİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
Pandemi sürecinde zorlu koşullar altında, özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına verilen ek ödemelerdeki adaletsizliğe tepkiler büyüyor. Ek ödemelerin, performans sistemi baz alınarak adaletsiz biçimde yapılmasına karşı İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Tabip Odası (İTO), Devrimci Sağlık-İş, SES İstanbul Şubeleri ve TÜM RAD-DER ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Odamızı İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç ve Hastane Temsilcimiz Dr. Deniz Türkyılmaz temsil etti.

20 Mayıs 2020, Çarşamba günü 12.30’da Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde, fiziksel mesafeyi gözeterek bir araya gelen sağlık çalışanları önce alkışlı protesto gerçekleştirdi. Etkinlikte “Performans sağlığa zararlıdır” sloganı atıldı. Açıklamada ilk sözü Devrimci Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir aldı. Demir “Salgın ortaya çıktığından beri bütün sağlık çalışanlarının canla başla çalışıyor. Sağlık Bakanlığı’na sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yapmayın. Bütün sağlık çalışanları iki katı maaş almıyor. Televizyonlara çıkan bakanlık yalan söylüyor, biz hakkımız olan ödemeleri istiyoruz” dedi.

Kurumlar adına ortak basın açıklamasını ise SES Şişli Eşbaşkanı Fadime Kavak kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

“Biz biliyoruz ki artık korona virüs her yerde, ayrım yapılmaksızın bütün sağlık çalışanları için bulaş riski söz konusu. Bu nedenle sağlık emekçilerinin arasında yaptığınız ayrımcılığa ve bu adaletsizliğin ana sebebi olan performans sistemine derhal son verilmeli, COVID 19 pandemisiyle mücadelede görevlerinin gerektirdiği her yerde hizmet yürüten tüm sağlık emekçileri için uzun süredir talep ettikleri yoksulluk sınırının üzerinde temel ücret artışı sağlanmalıdır.

Sağlık emekçilerinin talebi üç ay sürecek adaletsiz ek ödeme değil, insanca yaşam için temel ücret artışıdır.

Bizler bu metinde imzası bulunan sağlık emek, meslek örgütleri tüm sağlık emekçilerin hastane yöneticilerine ve sağlık il ve ilçe müdürlüklerine bu adaletsizliğin giderilmesi için topladığımız dilekçeleri kurumlarımıza teslim ediyoruz ve dilekçelerimizin takipçisi olacağımızı bildiririz.

Basın açıklamasının ardından ek ücret ödemeleriyle ilgili adaletsizliğin düzeltilmesini talep eden dilekçe örnekleri sağlık çalışanlarına dağıtıldı ve çalışanlar hastane yöneticiliklerine, sağlık il ve ilçe müdürlüklerine bu adaletsizliğin giderilmesi için başvurmaya davet edildi.

Basın açıklamasının okunmasının ardından İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç bir konuşma gerçekleştirdi. Dr. Kılıç şunları söyledi: “Sağlık hizmeti bir ekip işidir, hekiminden hemşiresine, teknisyeninden, taşeron sağlık işçisine dek nitelikli bir sağlık hizmeti vermek için ortak bir şekilde çalışıyoruz. Bu zincirin bir parçasını koparırsanız hizmet aksar. Bunu sağlık Bakanı da bilir, başhekimler de bilir. Covid-19 sürecinde en önde olanlar sağlık emekçileriydi. Sağlık Bakanlığı da bu sürecin başında, tüm sağlık emekçilerinin maaşlarının iki katına denk gelecek bir ücret verileceğini duyurmuştu. Oysa uygulama başladığında anladık ki böyle bir niyet yokmuş. Adaletsiz bir ücretlendirme uygulandı. Hekimler olarak Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz, tüm sağlık çalışanlarına adaletli bir ücret dağılımı yapılmalıdır.”

BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ >>>>>


  
148 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın