• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SON DAKİKA HABER
NÖBET ÜCRETLERİNİN İADESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı'nın Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kuruluna başvuruda bulunması üzerine ve geçtiğimiz günlerde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, toplu sözleşme ile getirilen ve diyaliz, ameliyathane, yoğun bakım, acil servis, 112 acil sağlık hizmetleri birimlerinde çalışan personele %50 artırımlı nöbet ücreti verilmesi ile ilgili yukarıda bahsi geçen birimlerde görev yapmayan yani acil servise hizmet verse dahi acil  acil röntgen ve acil laboratuvar birimi olmayan personele verilen %50 artırımlı nöbet ücretinin verilemeyeceğine karar vererek dosyayı tekrar değerlendirmesi için Danıştay 12. Daire’ye geri göndermiştir. Danıştay 12.Daire henüz dosyayı incelememiştir. Dosya hakkında karar vermemiştir. Danıştay 12. Daire ya daha önce verdiği kararında ısrar edecek ya da önceki kararının aksine DİDK kararı doğrultusunda karar verecektir. Kısaca hukuk süreci henüz bitmemiştir.

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı ise Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünden görüş alarak 08.04.2021 tarihinde 81 İl Valiliğine gönderdiği genel yazı ile DİDK kararını gerekçe göstererek işlem yapılmasını istemiş Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenlerine ödenen %50 artırımlı nöbet ücretlerinin sonlandırılmasına ve geriye dönük hesaplar yapılarak faizi ile birlikte tahsil edilmesi öngören bir yazı yayınlamış ve bu yazı üzerine bir çok hastanede geriye dönük işlem yapılacak 5 bin ile 15 bin arasında borç çıkarılmıştır.

Acil Röntgen ve Acil Laboratuvar birimleri ile burada çalışacak ekibin oluşturulmaması konusunda bir kusur var ise bu çalışana mal edilemez. Bundan dolayı geriye yönelik işlem yapılarak borç çıkarılamaz. Bu yönüyle yapılan işlem hukuka UYGUN DEĞİLDİR.

ÖDEMELER YAPILMALI MI? YAPILMAMALI MI?

Bu konuda derneğimizin Hukuk Bürosu ile yapılan değerlendirme şu şekilde olup nihai karar  ve sorumluluk kişilerde olmak üzere  bu konuda  açıklamamız aşağıdadır

1) Size yazılı bir tebligat gelmeden HİÇBİR İŞLEM YAPMAYINIZ.  Ödemeniz gereken borcun yazılı olduğu tebligat size bildirildiğinde 

A) ÖDEMEK:  Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Genelge çerçevesinde tarafınıza çıkarılan borcu ödemek. Borç ödendiğinde sorun kalmıyor.  Ödeme yapmanız halinde ileride Danıştay’ın lehimize karar vermesi durumunda hastaneye ödenen paranın tahsil edilmesi için sizin hastaneye veya İl Sağlık Müdürlüğüne dava açmanız gerekecektir.

B) ÖDEMEMEK. Tebligat elinize ulaştığında aşağıda derneğimizin ve SES Genel Merkezi'nin birlikte hazırlamış olduğu DİLEKÇE'yi hastane başhekimliğine vermek ve ÖDEME YAPMAMAK. Dilekçenize olumsuz cevap verilmesi halinde bireysel dava açmak.
Hastane mahkeme kararı olmadan veya icra takibi yapılmadan hiçbir şekilde maaştan kesinti yapamaz. Tarafınıza tebliğ edilen borcu ödememeniz halinde

1)      Hastane tebliğ edilen borç için icraya başvurabilir

2)      Hastane borcun tahsili için sizi mahkemeye verebilir.

3)      Hastane hiçbir işlem yapmadan Danıştay’dan nihai kararın çıkmasını bekler.

İcraya verilmesi veya dava açılması durumunda mağdur kişi nihai karar çıkıncaya kadar işlemin durdurulması için başvuruda bulunabilir. Gerek mahkeme gerekse İcra dairesi her iki durumda da Danıştay 12.Dairenin çıkmasını bekleyecektir. Bu konuda dernek avukatımız üyelerimize her aşamada gerekli hukuki desteği sağlayacaktır.

Danıştay 12 Dairenin önceki verdiği kararında direnmesi ihtimalini güçlü buluyoruz. Kararı lehimize çıkacağı gibi aleyhte olabilir. Aleyhte olursa mevcut borç miktarı ile birlikte bir miktar faiz ile tahsil edilmesi talep edilir. O zaman yine itirazda bulunup yeniden dava süreci başlatılır.

Danıştay kararının bir yıldan önce çıkmasını beklemiyoruz. 2-3 yıl bekleyen birçok dosyanın olduğunu belirtmek isteriz. Bu süreçte Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda geri adım atmaya zorlamak ive kamuoyu oluşturmak adına derneğimizin düzenlediği birçok eylem ve etkinlik olacaktır. Birlikte bu etkinlikleri güçlü kılarsak sonuç almamız  mümkündür.

TÜMRAD-DER YÖNETİM KURULU


HASTANEYE VERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ tıklayınız>>>>


Dernek üyeliği için tıklayın

 AÇIKLAMAMIZI YOUTUBE KANALIMIZDAN İZLEYİNİZ.

  
1633 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın