• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SON DAKİKA HABER
ŞUA İZİNLERİ İLE İLGİLİ SON DURUM NEDİR?

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü  Tetkik ve Teşhis Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 12.05.2022 tarihinde  yayınlanan ‘’SAĞLIK İZİNLERİNİN UYGULANMASI’’ konulu GENELGE ile ilgili görüşlerimiz aşağıda sıralanmıştır.

İlgili Genelge 26 Nisan 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından kaldırılan Nizamname yerine yayınlanan İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarının Kullanıldığı Yerler İle Çalışma Şartları Ve Şua İzinleri Hakkında Yönetmelik  ÖZETLE ‘’Radyoloji çalışanları takvim yılı içerisinde (1 Ocak-31 Aralık) radyasyon kaynakları ile çalıştıkları süreler hesaplanarak yönetmelik ek’inde yayınlanan tabloda belirtilen gün sayısı kadar ŞUA izni kullanacağı belirtilmişti.’’ Bugün yayınlanan GENELGE ile bunun işyerlerinde nasıl uygulanacağını belirten bir genel yazıdır.

Hukuk Servisimizin görüşleri dolrultusunda ;

1-      Bugün yayınlanan hem yönetmeliğe aykırı hem de hukuka aykırıdır.  Radyasyon çalışanlarının 2022 yılı ŞUA izni hakları büyük ellerinden alınmıştır.  

2-      İlgili Genelgeye göre; radyoloji çalışanları 1Ocak 2022 – 26 Nisan 2022 tarihleri arasında (yönetmelikten önceki dönem)  bu süre içerisindeki çalışmaları (çalıştığı saat) hesaplanarak tabloda karşılık gelen gün kadar ŞUA izni kullanacaktır.

3-      Yönetmelik yayımı tarihi olan 26 Nisan tarihinden 31 aralık tarihine kadar ki çalışmalar yıl sonunda ayrıca hesaplanacak ve bu süre için hak ettiği gün kadar ŞUA iznini 2023 yılı içerisine kullanacaktır.

4-      Yönetmelikte de açıkça ŞUA izinlerinin takvim yılı içerisinde kullanılması gerektiği açıkça belirtilmiş iken radyasyon çalışanlarının 26 Nisan-31 Aralık süreleri için hak ettikleri ŞUA iznini 2023 yılında kullanacak olması YÖNETMELİĞE AYKIRIDIR.

5-      2022 yılının ŞUA izinlerini 2023 yılında kullanılması halinde yılda iki defa şua kullanılmayacağı varsayılırsa 2023 yılı şua izinleri de 2024 yılında yani her yıl  bir sonraki yıl şua izinleri kullanılacaktır anlamına gelmektedir. Yönetmelikte belirtilen takvim yılı içerisinde kullanılır ibaresi çiğnenmiştir.

6-      Radyoloji çalışanlarının yaklaşık 20 günlük ŞUA izni 2022 yılı için hukuksuzca ellerinden alınmıştır.

7-      1 Ocak’tan günümüze kadar ŞUA iznini kullanan personel ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu arkadaşlarla ilgili geriye yönelik İdari bir işlem yapılamaz. Yapılması halinde hukuka aykırı bir durum söz konusu olur.

8-      Mevcut durumda ŞUA izninde olan personel ile ilgili de bir açıklama yapılmamıştır. Yeni yayınlanan GENELGE ile idare isterse bu arkadaşları geri çağırabilir.  (1 Ocak-26 Nisan ) arası için hak ettiği yaklaşık 10 gün şua kullanmışsa geri çağırabilir veya 10 gün kullandıktan sonra göreve çağırabilir.

9-      Radyolojide personel eksikliği nedeniyle radyoloji teknisyenleri hizmette aksamalara yol açmamak için FAZLA MESAİ yapmak zorunda kalmaktadır. Radyasyon ile çalışma süreleri hesaplanırken fazla mesai çalışmaların hesaplanması ile ilgili bir açıklama söz konusu değildir Ancak bu konuda HUKUK SERVİSİMİZ’in yorumu şu şekildedir. Fazla mesailer hesaplamalara dahil edilmesi gerektiği şeklindedir.

Derneğimiz TÜMRAD-DER her konuda olduğu gibi bu konuda da  meslektaşlarımızın hak mahrumiyetine sebep olan GENELGE’nin hukuka aykırı işlem tesis etmeyi öngördüğü için en kısa zamanda İPTAL  için hukuki süreç başlatılacaktır.

Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna açıklamamız bu yöndedir. iyi çalışmalar dileriz 


TÜMRAD-DER Yönetim Kurulu Adına 
Heybet ASLANOĞLU
Başkan  
11129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın