• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SON DAKİKA HABER
ŞUA İZİNLERİ YÖNETMELİĞİ RADYASYON ÇALIŞANLARINI KANSER EDER

Bu Yönetmelik Radyasyon Emekçilerini Kanser Eder

Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği genelgeye göre, radyoloji teknisyeni ve teknikerlerinin izinleri kısaltıldı. Tüm Radyoloji Teknisyenleri Derneği Başkanı Heybet Aslanoğlu, çalışanların kanser riskinin arttığına dikkat çekti.

Berkay SAĞOL

Emekçilerin alım gücü düşerken çalışma koşulları ise ağırlaşıyor. Pek çok işkolunda çalışma süreleri uzuyor, performansın artırılması bekleniyor, daha çok üretim için daha fazla baskı yapılıyor. Sadece özel sektörde de değil kamuda çalışan emekçiler de benzer sorunlarla karşı karşıya. İktidar son olarak meslek hastalığı riski yüksek olan radyoloji teknisyenlerinin çalışma sürelerini artırmaya gitti. Radyoloji teknisyenlerine, yoğun radyasyona maruz kaldıkları ve arınmaları için verilen ve şua adı verilen izin günleri kısaltıldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 26 Nisan tarihinde yayınlanan yönetmeliğin ardından, Sağlık Bakanlığı'nın il sağlık müdürlüklerine 12 Mayıs’ta gönderdiği genelgeyle sağlık emekçilerinin şua izinlerinde değişiklik yapıldı.

Değişiklikten önce radyasyon alanında çalışan tüm sağlık emekçilerine yıllık izin hakkına ek olarak dört hafta daha izin hakkı tanınırken, düzenlemeyle beraber sağlık emekçileri daha kısa süre izin kullanacak. Radyoloji uzmanları ise şua izinlerinden neredeyse hiç faydalanamayacak.

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu, yayımlanan genelgeyle sağlık emekçilerinin 1 Ocak ile 26 Nisan arasında sadece 10 gün izin kullanabildiğini, 26 Nisan’dan yılsonuna kadar kullanma hakları olan 20 günlük şua izinlerinin bir sonraki yıla devredildiğini söyledi.

İşyerlerinde karışık bir durum olduğunu belirten Aslanoğlu, “Şu anda bütün izinler durduruldu. Bu izinlerin 2023 yılına aktarılmasıyla, 2023 yılındaki izinler de bir sonraki yıla ertelenmiş oldu. Arkadaşlarımızın 2022 yılına ait 20 günlük şua izinleri gasp edilmiş durumda. Özellikle özel hastanelerde arkadaşlarımızın yeni düzenlemelerle izne çıkmaları engelleniyor. Yetersiz sayıdaki sağlık emekçisine daha çok çalıştırma ve iş yaptırma peşindeler” dedi.

Aslanoğlu, şunları dile getirdi: “Radyoloji uzmanlarının ise şua izinleri tamamen ellerinden alınmış durumda. Radyoloji uzmanları yılın tamamını radyasyon alanlarında geçirmiyor. Başka alanlarda da çalışmalarını sürdürüyor. O yüzden onların izni tamamen gitti. Özlük haklarının gasp edilmesi insanları yeni arayışlara sevk edecek. Bu karar radyoloji uzmanlarının yurtdışına gidişini tetikleyecektir. Sağlık emekçilerinin şua izninin kısıtlanması kanser başta olmak üzere birçok hastalığın artmasına neden olacak. Şua izni bizim hakkımızdır ve izinlerimizin kısıtlanmasını kabul etmiyoruz.”

Birgün Gazetesi Haberi

  
525 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın