• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SON DAKİKA HABER
SAĞLIK STAJYER ÖĞRENCİLERİN YEMEK SORUNUNU GÜNDEME TAŞIDIK

16.11.2018 Saat 17.00'de Galatsaray Lisesi önünde yapmayı planladığımız Basın Açıklaması istanbul Valiliği tarafından güvenlik gerekçesi ile izin verilmemiştir. Bu nedenle Basın Açıklaması derneğimiz tarafından İPTAL edilerek ileri bir tarihe ertelenmiştir.


.
BASIN AÇIKLAMASI

STAJYER ÖĞRENCİLERİN YEMEK HAKKI GASP EDİLEMEZ.

Bizler öğrenciyiz. Kimimiz hemşire, kimimiz laborant, kimimiz radyoloji teknisyeni olarak mezun olup hastalarımıza hizmet vereceğiz.  Ekim ayının başından itibaren Sağlık Bakanlığı hastanelere yazı göndererek stajyer öğrencilerin hastanede ücretsiz yemek yemelerini yasakladı. Yetkililere soruyoruz. Biz kitaplarımızın yanında okula ve hastaneye sefer tası ile mi gidelim.

Stajyer öğrencilere yemek; Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği 89. Maddeye göre düzenlenmiş bir haktır. Bu hak ‘Madde 89 kurumlarda, kadrolarında bulunan tüm personel ile yönetmelikler gereği hastanede staj yapan öğrencilere ve hizmet içi eğitime gelen sağlık ve yardımcı sağlık personeline öğle yemeği, bunlardan kurumda yatanlarla bu yönetmeliğin ilgili maddelerindeki hükümlere göre sürekli olarak kurumda kalanlar ve nöbetçilere üç öğün yemek ve vardiya uygulanan kurumlarda vardiyaya kalan personele çalışma sürelerine isabet eden öğünlerde yemek verilir’ şeklinde hüküm altına almıştır.
Yoruma açık bırakılacak bir durum yoktur. Dönem dönem yanlış yorumlamalar ve sorunlar yaşanmış, çalışanlara paralı yemek verilmek istenmiştir. Bu konuda yapılan eylem ve etkinlikler sonucu, dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın imzasıyla Devlet Personel Başkanlığına, Devlet Memurları Yiyecek Yardım Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına yönelik yazı yazılmış, sorun 2009 yılında çözülmüştür. Yataklı Tedavi Kurumlar Yönetmeliğinin 37. Maddesi ‘hizmetin 24 saat devam edeceğini’ belirtir. Hastalara kesintisiz daha iyi hizmet vermek için hizmet devamlılığı hasta güvenliği ve tedavi açısından zorunludur. Sağlık Bakanlığı Sağlık Kurumları Rehabilitasyon Tesislerine verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 209. Maddesinde de açık olarak kesintisiz hizmet verilen yerlerde hizmet üreten personele yemeğin kurumdan ücretsiz karşılanması net olarak belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığı ve dolayısıyla sağlık hizmeti veren kurumlar, diğer kurumlardan farklı olarak kâr mantığı ile değil, sosyal sorumluluk gereği kâr marjı gütmeden sağlık hizmeti sunma mantığıyla çalışmak zorundadır.”

Ülkemizin son dönemlerde ciddi bir ekonomik kriz yaşadığını biliyoruz. Bu krizin aşılması için bir takım tasarruf tedbirlerinin alındığını da takip ediyoruz. Ancak Krizden çıkışın yolu stajyerlere yemek vermemek olmamalıdır. Tasarruf yapmak için stajyer öğrencinin yemeğine göz dikilemez. Krizin faturası öğrenciye ödetilemez. Stajyerler hizmetin ve geleceğin teminatı, çalışanların yardımcısı, hastaların da moral kaynağıdır. Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkalım.

Türkiye büyük ve güçlü bir devlettir. Dışardan gelen 3 milyondan fazla Suriyeli ve diğer milletlerden insana kapılarını açmış ve barınma, giyim, sağlık, eğitim gibi her türlü ihtiyacını karşılamaktadır. Bu yardımların sosyal devlet olmanın gereği olduğunu düşünüyoruz ve biz bununla gurur duyuyoruz. Ancak kendi öğrencisinden yemek ücretini talep eden bu uygulama sosyal devlet anlayışı ile de bağdaşmamaktadır.  Stajyerlerin yemeğine göz dikilmesinin asla bir açıklaması yoktur, bu yanlıştan bir an önce geri dönülmelidir ve uygulama iptal edilmelidir.

TÜMRAD-DER / Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

STAYJER ÖĞRENCİLERİNİN YEMEK SORUNUNU FOX TV ARACILIĞI İLE GÜNDEME TAŞIDIK. HABERİ İZLEMEK İÇİN RESMİ TIKLAYINIZ 


  
847 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın