• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SON DAKİKA HABER
ŞUA İZİNLERİ İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞINA YAZI YAZDIK
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 
Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün Covid-19 virüsüne dair alınacak önlemler kapsamında 13.03.2020 tarih ve E.12362 sayılı genelgesi ile kamuda çalışanların idari iznine ilişkin düzenleme yapılmıştır. Yayınlanan genelge göre; Hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelli olarak istihdam edilenler, yönetici pozisyonda istihdam edileler hariç olmak 60 yaş ve üzerinde olanlar, dezavantajlı grupta bulunanlar (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ naklı olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılmışlardır.

Ancak Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanları ile ilgili düzenlemenin Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirileceğini bildirmesinin ardından Bakanlığınız tarafından 13.03.2020 tarih ve 114820358 barkod numaralı yazınız ile Sağlık personelinin izinlerinin yasal mazeret izinleri (evlilik, ölüm, analık,  hastalık ve refakat  ) hariç ikinci bir emre kadar durdurulduğu; kanser hastaları ve organ nakli olanların durumlarının kurum amirlerince değerlendirilerek izinli sayılıp sayılmayacaklarına karar verileceği yazınızın 4.cü maddesinde de bu izinlerin dışında herhangi bir izin uygulaması cihetine gidilemiyeceği belirtilmiştir.

Bildiğiniz üzere radyasyon ile çalışan sağlık personeli 3153 sayılı Kanun’a bağlı olarak Bakanlar Kurulu’nin 27.4.1939 tarih 2/10857 sayılı kararı ile yayımlanan RADYOLOJİ, RADYOM VE ELEKTRİKLE TEDAVİ MÜESSESELERİ HAKKINDA NİZAMNAME’nin  Madde 24 – Bu gibi müesseselerde, her röntgen mütahasısının veya röntgen ve radyom ile iştigal eden kimsenin senede dört hafta muntazaman devamlı tatil yapması mecburidir. denilmektedir.  Ayrıca 657 sayılı DMK 103. Maddesinde de iyonlaştırıcı  radyasyon ile çalışan personel yılda 1 ay ayrıca izin kullanacağı vurgulanmıştır. Radyasyon ile çalışan radyoloji personelinin her yıl düzenli olarak kullandıkları ŞUA izinleri, radyasyonun zararlı etkilerinin minimuma indirgenmesi amacıyla kullanılan ZORUNLU MAZERET izinleridir. Bu izinlerin kullanılmaması veya kullandırılmaması durumunda belki de telafisi güç sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olacak ve yurttaşlarımızın sağlığı için canla başla çalışan radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri kendi sağlıklarından olacaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından da bu izinlerin kullanımı mutlak zorunluluk arz etmekte olup çalışanların veya idarecilerin tasarrufuna bırakılmadığı aşikardır.
 
15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde tüm yurtta OHAL ilan edilmiş ve tüm izinler durdurulmuştu ancak ŞUA izinleri ile ilgili bir kısıtlama söz konusu olmamıştır.

Yukarıda anılan Genel yazınızda mazeret izinleri sayılırken ŞUA izinlerinin sayılmamasını farkında olmadan unutulmuş olmasına bağlıyoruz.  Bu nedenle bu yanlışın düzeltilmesini talep ediyoruz. Mazeret izinlerine ŞUA izinleri de eklenerek yayınlanan genelgenin revize edilmesi ülke olarak içinde bulunduğumuz bu zor süreçte radyoloji çalışanlarını rahatlatacak ve motivasyon açısından da olumlu katkı sunacaktır.

Bu itibarla ŞUA izinleri ile ilgili belirsizliğin giderilmesi ve bu konuda yeni bir duyurunun yapılması hususunda gereğini saygılarımızla arz ederiz.
 
Heybet ASLANOĞLU
  
1288 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın