• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SON DAKİKA HABER
RADYASYON KAYNAKLARI KULLANILAN YERLER VE ŞUA İZİNLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK YAYINLANDI
Cumhurbaşkanlığı'nca  İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarının kullanıldığı yerler ile çalışma şartları ve Şua izinleri hakkında yönetmelik 26.04.2022 tarihli Resmi gazete yayımlandı.

ŞUA İZİNLERİ İLE İLGİLİ DÜZENLEME GETİRİLDİ.

1- Yönetmelik kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamını kapsamaktadır. 
2- Yönetmelikte radyasyon kaynakları ile çalışan personel çalıştığı süre kadar şua izni kullanabilecektir. Bir yılı doldurmayan personel çalıştığı süre kadar ŞUA izni kullanacaktır. Personelin yıllık izin haricinde tam çalışması halinde 30 gün ŞUA izni kullanacaktır.
3- Fazla mesai yapılması durumunda fazla mesai saatleride hesaplanabilecek böylelikle yılın 12 ayı dolmadan 1450 saat ve üzeri çalışanlar 30 gün TAM ŞUA hak edeceklerdir. Hesaplamada çalıştığı ay baz alınmıamıştır çalışılan saat baz alındığı için  7-8 ayda fazla mesailerle 1450 saat doldurmuş olup geri kalan aylarda radyasyon ortamında çalışmasa bile TAM ŞUA (30 gün) kullanabilecektir.
3- Radyasyon kaynakları ile çalışılan yerlerde haftalık 35 saati aşmamaş üzere 24 saat nöbet veya vardiya şeklinde çalışılacaktır. 
4- Radyoloji, Nükleer Tıp ve Radyoterapi gibi iyonlaştırıcı radyasyon kullanılan odaların ve binanın tasarımı en geç 5 yıl içerisinde yönetmeliğe uygun hale getirilecektir. 
6- Her radyasyon kaynağı için ayrı bir oda olması gerekir. Aynı odanın içerisinde birden fazla cihaz bulunamaz.

Değerlendirme: İlk etapta olumsuz bir durum gözlenmemiştir. Ancak yönetmeliğin yayımı tarihi itibari ile yürürlüğe girmesi, personelin yıl içerisinde çalışmaları dikkate alınarak Tablo-2 ye göre şua izni kullanılması ve Şua izinlerinin yıl içinde kullanılması, personelin izinlerinin planlanması vb birçok konuda  uygulamada bir takım kafa karışıklıklarına ve kaotik duruma sebep olacaktır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın genelge ile daha fazla bilgi içeren bir açıklamaya ihtiyaç duyulmaktadır. 
Derneğimiz en kısa sürede Sağlık Bakanlığı'ndan uygulama ile ilgili detaylı bilgi içeren genel yazının yayınlanması için talepte bulunacaktır.

DERNEĞİMİZİN daha önceki Yönetmelik taslağına ilişkin Sağlık Bakanlığı'na sunduğu RAPOR İÇİN TIKLAYINIZ

Herşeye rağman derneğimizin daha önce Sağlık Bakanlığı'na verdiği görüş ve taleplerinin karşılanmış olması memnuniyet vericidir. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Hayırlı olsun.

RADYASYON KAYNAKLARI VE ŞUA İZİNLERİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİĞİ tıklayınız>>>>


YENİ YÖNETMELİKLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME BUGÜN SAAT 16.00'DA İNSTAGRAM HESAPLARIMIZDA 


  
4543 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın