• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
  • https://twitter.com/TumradDernegi
Web Sitesi Üyelik Girişi
DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Mareşal Fevzi Çakmak 1.Sok. Kaya İş Merkezi K.3 No.16
Şirinevler-Bahçelievler/İST

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
KURŞUN ÖNLÜK İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE UYARILAR
RADYOLOJİDE KORUYUCU KURŞUN ÖNLÜKLER  
Koruyucu Kurşun önlükler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?
Kurşun önlüklerle ile ilgili genel bilgiler
 

Son dönemlerde kurşun önlüklerle ilgili bir çok sorun derneğimize intikal edilmiştir. Özellikle merdivenaltı tabir edilen kalitesiz ve standartlara uygun olmayan ürünler için topyekün bir bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye ihtiyaç vardır. Derneğimiz TÜMRAD-DER sosyal sorumluluk gereği bu faaliyetlerine kesintisiz devam edecektir.

Kurşun önlükler ve diğer koruyucu kurşun ekipmanlar x-ışınının kullanıldığı her alanda kişinin kendisini koruması için giymesi gereken koruyuculardır.
Bu alanların en başında tıpta teşhis amaçlı kullanılan x-ışınları gelmektedir. Diş hekimliği, veterinerlik, madencilik, gemi imalatı gibi farklı sektörlerde de ihtiyaç duyulan ürünlerdir. X-ışını, insan sağlığını etkileyen, kanserli doku oluşumu ve organ kaybının yanında ölümlere kadar varan kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

Bu yüzden insan sağlığını ciddi zararlardan koruyan bu ürünler mutlaka Avrupa Konseyi 89/686/ EEC Kişisel Koruyucu Donanımları yönetmeliğine göre onaylanmış kuruluşların gözetimi denetimi altında üretilmeli ve belgelendirilmelidir
.

BU ÜRÜNLERİN ALIMI VE UZUN SÜRE SAĞLIKLI KULLANIMI İLE İLGİLİ ;
A)Radyoloji Teknikerlerinin ,
B)Hastane Satın Almalarının ,
C)Radyoloji Doktorlarının ,

KALİTE BELGELERİ VE HAZIRLANAN ŞARTNAMELER VE UZUN SÜRE KULLANIM İLE İLGİLİ  YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMASI GEREKMEKTEDİR .

1-
Kalite belgeleri ,
Radyasyon koruyucu Kurşun önlükler , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve ek’te sunulan yazıda katagori III karmaşık tasarım bölümünde yer almaktadır.

Bu ürünler sadece CE ile satışının uygun olmadığı bağımsız bir denetim firması tarafından denetlendiğini gösterir 4 haneli onaylanmış kuruluşun kimlik numarasının da CE işareti ile birlikte ürüne iliştirilmesi gerektiği belirtilmektedir. (ÖRNEK  CE 0120 )
Bu ürünlerin Türkiye,de  satışını ve ithalatını yapan birçok firma bu şartları karşılamamaktadır.

Bu nedenle ihale ve doğrudan temin ile yapılan alımlara ait şartnamelere karmaşık yapıdaki kişisel koruyucu donanımların (katagori III) Belgelendirilmesi bölümünde yer alan onaylanmış kuruluşun kimlik numarasının CE0120 gibi  onaylanmış kuruluşun işareti ile birlikte aranması şartı getirilmelidir. (Son dört hanede onaylanmış kuruluş numarası olmalıdır, onaylanmış kuruluş numarası firmaya göre  değişkenlik gösterebilir)

CE belgesi ürünün kalite belgesi değildir sadece kimlik belgesidir , Ürünün kalitesi ancak onaylı kuruluş numarası ile gerçekleşir , İSO belgesi Şirketin dosyalama sistemidir ve İlgili şirketin İSO normlarında çalıştığını gösterir. Kurşun Önlük satın alımlarında CE ve İSO şartı yetersiz kalmaktadır.

2-Hazırlanan Şartnameler
Maalesef bir çok şartnameler istenilen düzeyde ve tarafsız olarak hazırlanmamaktadır. Şartnameler firmanın kendi ürünlerine göre çıkabilmekte veya bir Kamu hastanesi çıktığı iki ayrı ihalede 93/42  Tıbbi Cihaz Yönetmenliği diğer ihalede 89/686 Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmenliği ile çıkabilmektedir , halbuki  ihale kurumu burada bu ürünler ile ilgili doğru olanı yani 89/686 KKDY göre belirleme konumunda olmalıdır.

Ek- 2 de hazırlanan şartname bu ürünler ilgili tamamen tarafsız ve KKDY şartlarını karşılayabilen her firmanın katılabileceği  Kişisel  Koruyucu Donanım Yönetmenliğine ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği kategori III uygun olarak hazırlanmıştır .

Dolayısı ile Şartnamelerde CE – İSO değil , Ürünün kalitesini gösteren ve onaylanmış kuruluşun numarası olan CE0120 şartı getirilmelidir. Böylelikle Alıcı kurumlar  Üretici firmanın sağlamak zorunda olduğu belirli üretim prosesleri ile üretilebilen yüksek Kaliteli ürün alma imkanına sahip olacaklardır .

3- Uzun süre Kullanım ;
Şuadan koruyucu Kurşun Önlüklerin  Bakım ve kullanımları ile ilgili aşağıdaki notları lütfen okuyunuz
Kendi güvenliginiz için yeni aldıgınız ürünü lütfen üç aylık periyotlarda dikkatlice kontrol ediniz.
Ürün kullanıma alınmadan önce “üretim hatalarına karsı garanti kapsamında olmalıdır.”
Görsel Kontrol
Suadan koruyucu kursun önlüklerinizde delik ve yırtık olmamasına dikkat ediniz.
Röntgen Kontrolü
Satın aldıgınız koyurucu önlükler en fazla üç aylık periyotlarda koruyuculugundan emin olmak için test edilmeli. Röntgenveya skopi görüntülemesinde beyaz yerler görüntülenebilir, bunlar kısmi olarak hafif kalın parça görüntüsündedirler ve bu şuanın yüksek olarak emilmesine neden olur. Aynı zamanda siyah kirli leke görüntüsü de görüntülenebilir. Ayrıca (kenarı biye kaplı dikis bölümleri haricinde) igne delikleri, keskin ve koyu çizgiler, kırılma ve kopma noktaları, diz boyunda
toplanmalar gibi özellikler koruyucu önlüğünüzde olmaması gereken hususlardır. Bu gibi durumlarda satıcınız ile direk irtibata geçiniz.
Muhafaza ve Koruma
Koruyucu önlükler sandalye ve koltuk üzerine buruşuk bir şekilde konulmamalı, çivi seklinde tek duvar askılığına asılmamalıdır.  Kesinlikle kalorifer yakınına konulmamalı, mümkünse 10°C-20°C arası bir yerde ve özel askılıklarda muhafaza edilmelidir.
Temizleme
Kesinlikle alkol içerikli bir temizleme maddesi kullanılmamalıdır. Hafif kirlenmelerde yumusak bir bez ile ılık su ve bulasık deterjanı (pril vb.) ile siliniz. Kurumuş lekelerde deterjanın kirli bölgeyle 60 dakika kadar temasını sağlayınız. Daha sonra yumuşak bir bez ile siliniz.
Dezenfeksiyon
Koruyucu önlük temizliği için otoklav kullanılmamalıdır.  Dezenfeksiyon malzemesi alkol içermemelidir.
Kullanım Ömrü ve Garanti
Ürünün kullanım ömrü kullanım ve bakım sekline göre büyük değişiklikler gösterebilir. Bu yüzden koruyucu önlüklerin ömrünü yukarıda anlatılan bakım talimatlarına uyarak uzatabilirsiniz.
İmha Kursun önlükler bölgenizdeki yerel kanunlar çerçevesinde yetkili kurumlar tarafından imha edilmeli veya imha için satın aldığınız firma ile görüşebilirsiniz.

KURŞUN ÖNLÜKLE İLGİLİ ŞARTNAME ÖRNEĞİ tıklayınızz>>>

ÇSGB İş Sağlığı ve Güveniliği Genel Müdürlüğü Broşürü tıklayınız


  
20551 kez okundu

Yorumlar

Kalite Belgeli Kurşun Önlül     07/02/2017 23:58

Yukarıda bahsedilen tüm kalite standartlarına sahip olduğu kalite belgeleri ile tescillenmiş ürünlerimizi www.oleytibbiurunler.com adresinden ulaşabilirsiniz
Misafir -